Як забезпечити зв’язок та Інтернет 4G у бомбосховищі

Такий вид споруд як бомбосховища, на жаль, стає одним із перспективних об’єктів будівництва в Україні. Не секрет, що на цей час кількість бомбосховищ у нас явно недостатня. Тому вже зараз планується вимагати від забудовників передбачати у проектах нових будинків наявність обов’язкового захисного укриття. Прикладом в цьому питанні, та і взагалу в багатьох пов’язаних з безпекою населення, безсумнівно може вважатись Ізраїль, де бомбосховища є повсюди не тільки в містах, а і в сільській місцевості.

Укриття, бункер

Типове бомбосховище загального користування в Ізраїлі (є також окремі в багатьох домах)

До об’єктів, покликаних захищати людей від бомб, ракет і всього того, що може прилетіти від божевільних сусідів, є певні вимоги. Як правило, для об’єкта, який може по праву називатися бомбосховищем ці вимоги прості, зрозумілі та загальновідомі. Проте нагадаємо про них у мінімальному обсязі (в дійсності їх набагато більше):

1) Бомбосховище (бункер) має бути якомога глибше під поверхнею землі (5 м і глибше)
2) Наявність бетонних перекриттів від 30 см і вище
3) Наявність вентиляції та бажано систем очищення (фільтрації) повітря
4) Наявність запасу питної води
5) Санвузол
6) Два незалежні, що знаходяться в протилежних сторонах виходи/входи
7) Наявність систем зв’язку (Інтернету)

Як ви розумієте ми, з огляду на специфіку нашого магазину, зупинимося на останньому пункті. До речі, цей пункт традиційно завжди і є справді останнім у наших місцевих проектах. У той же час він не менш важливий, ніж усі інші, оскільки дозволяє не тільки отримувати дуже часто критично важливу інформацію ззовні, а й у разі необхідності дати знати про себе та про стан справ у бомбосховищі. Наприклад, якщо входи (виходи) в укриття в результаті руйнувань завалені уламками що не дає можливості вийти людям, які знаходяться всередині, конче важливо негайно повідомити про це в різні служби.

Як показує практика, кабельні системи зв’язку навіть у мирний час не можуть бути надійним джерелом комунікацій, а у воєнний час бистріше за всіх можуть постраждати від руйнувань. У свою чергу радіозв’язок, до якого відноситься і зв’язок мобільний, має набагато більш високий ступінь надійності, тому для забезпечення зв’язком будь-якого укриття орієнтуються саме на нього.

Підземний бункер, бомбосховище, перебуваючи під товщею ґрунту та бетону, природно не може пропускати сигнал мобільного зв’язку. Для того, щоб покриття GSM (4G) з’явилося в укритті такого типу, є кілька способів, які застосовуються і на будь-яких інших об’єктах, де є проблеми з мобільним зв’язком.

Вход в укрытие типа бункер

Сходи в типове ізраїльське бомбосховище. Зрозуміло, що на такій глибині мобільний зв’язок без засобів посилення сигналу працювати не зможе.

Одним з таких є встановлення 4G/GSM репітера, здатного посилити сигнал мобільного оператора, який має приймати зовнішня антена, з’єднана кабелем з підсилювачем. Установка такого обладнання в даному випадку гранично проста, оскільки не вимагає спеціального ретельнішого рознесення зовнішньої та внутрішньої антен, як це буває у випадку зі звичайними об’єктами – квартира, офіс, приватний будинок.

Єдине, що потрібно, це надійно сховати зовнішню антену, щоб максимально захистити її від можливих пошкоджень. Найбільш прийнятною буде всеспрямована антена, так як її легше сховати і не слід побоюватися за зміну її спрямованості по відношенню до базової станції у разі детонацій. Так само варто подбати про якесь незалежне джерело живлення, хоча цей момент відноситься не тільки до установки підсилювача, але до об’єкта укриття в цілому.

Всенаправленная антенна GSM/4G

Приклад GSM антенм всюдтспрямованого типу, яка могла б застосовуватись у якості зовнішної для репітера, якиї знаходиться всередені бомбосховища. Має невеликі розміри, вагу і легко ховається.

Оптимальним варіантом репітра, на наш погляд, міг би послужити дводіапазонний, що посилює сигнал на частотах 900 і 1800 МГц. Такий підсилювач дозволить отримати не тільки покриття голосового зв’язку всередині бомбосховища, але й забезпечить сигналом 4G, тобто швидкісним інтернетом. Нагадаємо, що на обох вищезгаданих частотах працюють діапазони LTE – B3 та B8.

Іншим прийнятним способом забезпечити зв’язок із зовнішнім світом може бути встановлення мобільного або стаціонарного Wi-Fi роутера 4G. На даний момент покриття LTE (4G) є практично скрізь. Для встановлення такого роутера необхідна також зовнішня антена та кабель, що підключається до антенного гнізда пристрою. Причому варіант з мобільним роутером можливо навіть прийнятніший, оскільки дозволяє йому працювати від власного акумулятора або пауербанку, тим самим звільняючи від необхідності піклуватися питаннями безперебійного живлення.

Такий роутер роздаватиме сигнал Wi-Fi усередині приміщення, дозволяючи вийти в Інтернет підключеним до нього пристроям. Мінусом цієї конфігурації є те, що такі пристрої мають обмеження за кількістю тих, хто підключився по локальній бездротовій мережі. Для мобільних 4G роутерів це зазвичай до 10 пристроїв, для стаціонарних – до 32. Також треба враховувати, що дзвінки можна буде здійснювати тільки через Інтернет, тобто користуючись месенджерами, а це не завжди зручно, особливо, коли необхідно дзвонити у якісь служби (поліція, рятувальники тощо).

LTE роутер JIO JMR 591

Мобільний 4G Wi-Fi роутер JIO JMR591 з можливістю підключення зовнішної антени

Третім способом, що дозволяє забезпечити голосовим зв’язком бункер, є підключення стаціонарного телефону GSM. Для цього необхідний GSM телефон із можливістю підключення до нього зовнішньої антени (власна має відкручуватися). На даний момент є моделі, що підтримують роботу відразу з 2 SIM картами. Таким чином встановивши в бомбосховищі 2 двокарткові стаціонарні телефони, можна забезпечити голосовим зв’язком від усіх трьох наших операторів – Київстар, Vodafone та Lifecell.

Стаціонарний GSM телефон оснащується акумулятором. Це дозволяє йому продовжувати працювати у разі зникнення електрики, що цілком можливо в екстрених ситуаціях. Роботи акумулятора, як правило, вистачає на 8-10 годин, що цілком достатньо. Також більшість сучасних моделей запитуються через порт microUSB 5В, а це дозволяє підключати до них пауербанк, так само як і до мобільного роутера. В даному випадку, звичайно ж не йдеться про Інтернет, але надійний голосовий зв’язок по двох діапазонах GSM буде забезпечений.

Стационарный телефон GSM

Для приєднання зовнішної антени до стаціонарного телефону GSM достатньо відкрутити його власну, та під’єднитись кабелем через відповідний роз’єм (зазвичай TNC)

Як бачимо перед нами три способи підключення до мережі мобільних (4G) операторів у бомбосховищі. Деякі з них можна поєднувати і комбінувати, збільшуючи тим самим надійність і варіативність. Що ж стосується конкретного об’єкта та підбору до нього оптимальної конфігурації обладнання, то для цього рекомендуємо почати з тестування сигналу мобільної мережі, на основі якого можна дійти детальних висновків.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.