На якій відстані від базової станції можна посилити сигнал мобільного зв’язку?

Купуючи репітер GSM для приватного будинку або для дачі, тобто там де відстань до вишок оператора може бути досить значна, природньо хочеться знати, на скільки він буде ефективний і що в результаті його встановлення можна буде отримати. Чи буде, наприклад, можливість посилити сигнал 3G або домогтися гарної швидкості LTE стандарту, найбільш популярного зараз?

З огляду на те, що мобільний зв’язок, умовно званий GSM, в Україні складається, як мінімум, з трьох частотних діапазонів, дуже важливо спланувати і заздалегідь зрозуміти, що можна буде зробити з тим чи іншим підсилювачем, і чи буде він ефективний у вашій місцевості. Для тих, що хоче детальніше вникнути в це питання, радимо переглянути наші статті на цю тему, написані раніше, де досить докладно говориться про різноманітність частот, що застосовуються в мережах операторів Київстар, Vodafone і Lifecell.

Досить часто при розмові з нашими клієнтами, можна почути питання, викладене в заголовку статті, в тій чи іншій його інтерпретації. Скажемо відразу, що радіотехніка рідко розглядає проблему посилення сигналу в саме такому розрізі. Більш того, часто таке питання безглузде, хай вибачать нас читачі. Ну дійсно, давайте уявимо собі ситуацію, причому абсолютно не відірвану від реальності, а навпаки яка дуже часто зустрічається в нашій практиці.

Припустимо, ваше приміщення знаходиться в 100 м від базової станції, але при цьому саме приміщення (офіс) знаходиться в підвалі. Здавалося б відстань до смішного мала, але варто по сходах трохи спуститися в підвал і раптом починають на телефоні зникати стовпчики будь-якого покриття, як ніби його й не було. Зрозуміло, що в даному випадку, причиною поганого сигналу є аж ніяк не дальність до базової станції, а лише перешкоди які стоять на його шляху. Отже питання — на якій відстані можна посилити сигнал мобільного оператора, стає тут навіть дещо абсурдним. Проте, якщо вже питання із завидною постійністю задається, значить віне має право на існування. Тому давайте розбиратися.

Базовая станция мобильного оператора

Базова станція GSM оператора

 

Суворо кажучи, розмова про дальність як головний фактор може йти лише тоді, коли ви знаходитесь на рівнинній місцевості, де небудь в районі Мелітополя, і при цьому мова йде про отримання сигналу поза приміщенням. Але оскільки посилювати сигнал необхідно саме в приміщенні, то розглядаючи цю проблему загально, слід зазначити, що на проходження сигналу впливають два основних фактори — це дальність, яка визначає по більшій мірі якість сигналу поза приміщенням, і перешкоди — в основному стіни, матеріал з якого вони зроблені, архітектурні особливості і т. п., що визначають наскільки той сигнал мобільного зв’язку, що ми маємо на вулиці, здатний проникнути всередину будівлі. Також, давайте не забувати про інші перешкоди, такі як ліс, гори, а так само про особливості розташування об’єкта, на якому необхідно посилити сигнал GSM (3G / 4G), через що стандартний для певного діапазону радіус дії операторської вишки може бути значно скорочений.

Для початку корисним буде знати, на якому теоретичному відстані телефон може «побачити» сигнал. Якщо говорити про сигнал GSM 900 МГц, то це 25 км і хоча його можна зловити часто і на більшій відстані, але при цьому телефон може і незапрацювать, оскільки тут вступають в силу умови частотного поділу каналів, що застосовуються для формування стільника. Відзначимо, що для технологій 3G і 4G останній фактор, як раз не буде грати ролі, оскільки в них поділ каналів йде по кодовому принципу, тому, якщо ви сигнал уже зловили, то так чи інакше зможете ним користуватися, питання тільки в його силі (потужності).

Отже, продовжимо, на рахунок дальності. Для стандарту 4G який використовує частоту 1800 МГц або так званий діапазон B3, радіус базової станції може скласти до 8-9 км. Саме це той діапазон — LTE 1800, найбільш актуальний за містом, та й не тільки, при посиленні сигналу 4G, в порівнянні з LTE 2600 МГц (B7), що застосовується в великих містах. До того ж з посиленням діапазону B7 все значно складніше, радіус такої базової станції близько 3 км, а в реальних умовах міської забудови граничні відстані до БС можуть обчислюватися сотнями метрів.

Карта покрытия Vodafone

Карта покриття оператора відображає лише математичну модель і не може надати точої оцінки в питанні вибора репітера GSM

Ну і найбільш популярний діапазон, коли мова йде про те, щоб виправити погане покриття і, при цьому, поліпшити глосовую зв’язок на смартфонах одночасно збільшуючи швидкість 3G Інтернету на них, це так званий IMT, більш відомий у нас як WCDMA, HSPA і UMTS разом узяті. Для стислості будемо його називати звичним словом 3G, що працює на частоті 2100 МГц. У цьому діапазоні, який в більшості випадків доводиться посилювати в містах, враховуючи, що більшість абонентів користується смартфонами 3G / 4G, радіус базової станції може бути близько 5-6 км.

Таким чином це те, на що ми можемо з вами приблизно розраховувати, маючи на меті посилити сигнал GSM, 3G або 4G. Однак, цінність цієї інформації, навіть якщо ви знаєте точно де яка базова станція розташована, не йде ні в яке порівняння з тими реальними даними, які можна отримати на місці. Практика — критерій істини, і цей відомий вислів, пропонує нам спуститися з висот теорії і приступити до здійснення наших мрій про те, щоб в будинку можна було безперешкодно користуватися сучасним мобільним телефоном, принаймні на тому функціональному рівні, заради якого він купувався.

Найкращий спосіб зрозуміти яку користь зможе принести вам той чи інший репітер GSM, варто заздалегідь визначитися з тими сигналами, які є в доступності поза стінами вашого приміщення. Репитер, можна сприймати як важіль, здатний надати вам допомогу тільки в тому випадку, коли йому є за що зачепиться і тут вже плече важеля (то що визначає його можливість посилити дію), йде на другий план. Таким чином, репітер в стані посилити тільки той сигнал, який можна отримати поза вашим будинком. Наприклад, якщо при всьому намаганні, навіть піднімаючись на дах будинку, у вас не з’являється нехай найменша ознака сигналу LTE, то не варто розраховувати, що взявши навіть найпотужніший ретранслятор 4G, вам вдасться чогось досягти. Щоб схема посилення заробила, їй необхідний на вході хоча б мінімально допустимий рівень сигналу, так як без цього підсилювати, в решті решт, не буде чого. Репитер, що підсилює сигнал 4G, в даному випадку, варто купувати тільки на перспективу, враховуючи, що покриття 1800 МГц LTE досить високими темпами розширюється у наших операторів. До речі дійсно, на даний час, цілком виправдано придбання саме двостандартного репітера маючого діапазони 3G та 4G (1800/2100 МГц), або GSM 900 + LTE 1800 МГц.

Якщо ви хочете замовити установку GSM репитера в Києві або Київській області (можемо, звичайно виїхати і в інші регіони), з метою отримати максимальний ефект, то це значно полегшить багато, так як до вас приїде інженер з аналізатором спектру, а так само з різними варіантами репитеров, що дозволить чітко визначитися з тим комплектом устаткування, який необхідний. Тим більше це доцільно, коли площа покриття або іншими словами площа приміщення понад 300 кв. м., а так само якщо його конструктивні особливості змушують ставити кілька внутрішніх антени. Можливо в цьому випадку ви не заощадите на установці, але точно мінімізуєте витрати часу і на обладнанні.

У той же час вже багато років ми з успіхом продаємо готові комплекти під різні завдання, при цьому допомагаємо в установці консультаціями та інструкціями, що дозволяє самостійно встановлювати будь-які підсилювачі мобільного зв’язку людям, з навіть досить віддаленими від радіотехніки знаннями. Але, природньо, для цього попередньо визначається той набір сигналів, який присутній у вашій місцевості. Зробити це досить нескладно, необхідний про тільки піднятися вище і озброївшись спеціальною програмою, промоніторити мережі операторів.

Тест сигнала 3G

Програма Netmonitor дозволяє в досить зручний спосіб протестувати покриття та визначити наявнись сигналів GSM, 3G або 4G

 

Після цього, вже спільними зусиллями, помірявши необхідну довжину кабелю, можна з’ясувати найкращий варіант підсилювача для вашого приміщення. Тому, якщо ви вже задалися природним питанням — на якій відстані можна посилити сигнал GSM, сподіваємося, що прочитавши цю статтю, ви вже перейшли до більш професійного його аспекту — який тип репитера необхідний, щоб в будинку запрацювали мобільні телефони?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *