Боротьба з дронами, БПЛА, стає одним із важливих напрямків в сучасному світі. Одним з компонентів в пристроях котрі застосовуються для цього в системах РЕБ є модулі, або так звані джаммінг (jamming) підсилювачі. Про них і піде мова в даній статті.
Безпілотні летальні апарати (БПЛА), або дрони, це не новинка, котра з’явилась нещодавно. Але з кожним днем присутність цих пілотуємих пристроїв стає все більше звичною навіть у мирному житі. Але невеличкі квадрокоптери, котрі начебто мали колись на меті урізноманітнити наш досуг, виявились не такими вже безневинними іграшками.
Спочатку повномасштабної фази війни з расієй такі відомі дрони як DJI Mavic, Autel і інші, котрі дехто вживає з характеристикою “весільні”, виявилися потужною зброєю тактичного рівня. Завдяки цим “іграшкам” є можливість здійснювати ефективну розвідку, а також вести безпосередньо бойові дії, використовуючи їх в якості невеликих бомбардувальників.
FPV дрони, дають можливість в реальному часі спостерігати за пілотуванням “пташки” і в довоєнному житті дозволяли приймати участь в спортивних змаганнях на випередження. Але в умовах війни в Україні вони виявилися ефективними транспортувальниками бойових зарядів, здатних знешкоджувати як живу силу, так і багато коштовну техніку.
Треба зазначити, що весь цей арсенал сучасної війни використовується не тільки нами, але і нашим ворогом. Вже не говорячи, про відомі безпілотники “Орлан” і баражуючий заряд “Ланцет”, котрі в досить великих об’ємах виробляються в расії.
Отже це є одним з великих викликів до нас в цій війні. Від того наскільки ефективно ми зможемо боротись з цими засобами переважаючи ворога на кожній окремій ділянці, залежить багато чого. Це в першу чергу збереження життя і здоров’я наших воїнів, а також техніки, зброї, котрої нам досі не вистачає.
Боротьба з безпілотними апаратами здійснюється засобами РЕБ. І як відомо, вони є в українській армії, виготовляються нашим ВПК, але це в першу чергу потужні системи більш масштабного призначення, котрі можуть діяти на багато кілометрів.
На даний час одною з найактуальніших тем є забезпечення підрозділів на рівні взвод, рота, артрозрахунок, батарея невеликими засобами РЕБ тактичного призначення. Такі РЕБ дозволяють легко переміщувати їх, встановлювати на техніку, в фортифікаційні споруди, окопи. Зокрема за це вони і мають назву “окопники”.
Такі тактичні РЕБ здатні створити мертву зону, немов “купол”, навколо об`єкта, що не дасть можливості підльоту ворожого дрона на відстань від 500 до 1000 м. Ця відстань зазвичай достатня для того, щоб нейтралізувати дрон, не дати йому можливості здійснювати ефективну розвідку, корегування вогню, а тим більше вражати бойовим зарядом.
Одним ключових компонентів кожного РЕБ, як говорилося вище, є генератор випромінювання, здатний створити перешкоди в необхідному діапазоні відповідної потужності. Для тактичних РЕБ типу купол чи антидронова рушниця, ці пристрої отримали назву jamming модулі. Або модулі подавлення радіоканалів, котрими керується дрон під час польоту.
Модулі – підсилювачі, котрі використовуються в для створення тактичних РЕБ типу “купол” зазвичай мають потужність від 20 до 100 Вт, в залежності від діапазону дії. Модулі перешкод потужністю 10 Вт в більшості використовуються в глушилках типу – антидронова пушка (рушниця), коли треба заглушити дрон в безпосередній близькості від позицій.
Основні діапазони модулів, необхідних для ефективної боротьби з ворожими БПЛА це 900 МГц (915 МГц), 1,5 ГГц, 1,2 ГГц, 2,4 ГГц, 5,8 ГГц. Отже бажано щоб в окопний РЕБ, або антидронова рушниця мали можливість випромінювати всі ці частоти, для ефективної нейтралізації або навіть перехвату БПЛА.
Модуль на 915 МГц призначений для подавлення каналів віддаленого управління БПЛА. Зокрема на цій частоті управляється відомий “Ланцет”. Глушіння цієї частоти не дасть можливості пілоту керувати БПЛА і отримувати від нього відповідну телеметричну інформацію. Для окопника краще використовувати ці модулі потужністю 50 або 100 Вт.
Модулі для джаммінга на частоті 2,4 ГГц дозволяють надати через РЕБ завади, що спотворюють сигнал управління дронами, такими як Mavic, Autel або FPV. На цій же частоті здійснюється і відеоконтроль польотів. Для РЕБ типу купол бажано використовувати потужність на цьому діапазоні від 20 Вт
Теж саме можна сказати і про модулі радіозавад 5,8 ГГц, котрі також не дають можливості керувати БПЛА, а також вносять білий шум в відеокартинку. Звісно в таких умовах пілот не зможе надати точні дані артилерії, якщо це розвідувальний дрон, а також скидувати бойові заряди по цілям.
Модуль підсилення завад на частоті 1,5 ГГц є також не менш важливим елементом в якісному РЕБ. Він використовується для дезорієнтування дрона. Як відомо БПЛА оснащені системою, або програмою Fly Safe, котра дозволяє при втраті керування повернутись дрону до місця старта. Тобто до власника. Але це можливо лише тоді, коли БПЛА має дані геолокації. Якщо їх немає, дрон або зависає на місці очікуючи відновлення зв’язку з пілотом, або здійснює посадку.
Саме цей модуль відповідає за те щоб заглушити сигнал GPS L1 і не дати отримувати дані позиціонування зі супутника. Майже теж саме робить і модуль 1,2 ГГц, подавляючи канали GPS L2, або GLONASS. Як бачимо ці підсилювачі дуже важливі в тактиці перехвату ворожого БПЛА.
Також окремо можна сказати про модуль генерації перешкод в діапазоні 433 МГц. Зазвичай на цій частоті не здійснюється керування дронами, хоча в принципі це можливо. Але завдяки цьому модулю можна створити додаткову опцію в окопному РЕБ, котрий зможе працювати як глушилка радіозв’язку супротивника на частотах UHF.
Всі вищеозначені модулі мають досить невеликі розміри і в кількості 5-6 одиниць легко розміщуються в боксі для РЕБ типу купол, або антидроновій рушниці. Це дає можливість дійсно робити ці типи РЕБ мобільними і швидко застосовувати їх в необхідних точках.
Отже, потреба в якомога швидшому забезпеченні всіх підрозділів ЗСУ невеликими, переносними РЕБ є негайною і давно. Тому завжди готові проконсультувати стосовно цієї тематики, а також допомогти придбати різноманітне обладнання за найнижчими цінами.
Хочу замовити компоненти для окопного ребу 2.4, 5.8…
Будь ласка зв’яжиться з нами. В розділі Контакти є номери зателефонувати і номер месенджера.
Доброго дня.Окопний РЕБ на 6 діапазонів є в наявності чи треба замовляти?
Дзвоніть, уточнюйте. Номера для зв’язку на сторінці Контакти. Дякуємо
Окопний на 6 діапазонів, повністю огляд про нього. Дякую
Зв’яжиться з нами Номера на сторінці Контакти. Дякуємо
Телефонуйте, уточнюйте. Номера для зв’язку на сторінці Контакти. Дякуємо