Генератор качающейся частоты в засобах РЕБ

Генератор качающей частоты є однією з назв, котра дивним чином закріпилася за генераторами завад, котрі можна придбати на нашому сайті. Чому так сталося і піде мова  в цій статті. Як що ж вас цікавить в першу чергу придбання цих пристроїв для РЕБ, то перейдіть за посиланням. Там ви знайдете великий список модулів різних частот і потужностей.

Генератор качающейся частоты 5,8 ГГц

Генератор випромінювання завад в діапазоні керування дроном 5,8 ГГц

Отже, чому така дивна назва – генератор качающейся частоты, тим більше що приходиться писати  її іноземною. Справа в тому, що такий пристрій, має місце в радіотехніці з короткою назво ГКЧ. Перекладати таке словосполучення на нашу мелодійну українську не дуже виходить. Тому більш прийнятним би було застосовувати назву – генератор розгортки, що на наш погляд більше б могло відповідати його технічним особливостям.

Генераторы качающейся частоті в РЕБ окопного типа купол

Генератори-підсилювачі сигналу перешкод в середені т. з. окопного РЕБ (купол)

Найбільш красномовною вважається англійська мова і там генераторы качающейся частоти мають назву – sweep generator. Одно із значень слова sweep – це повільно і поступово повзти, плавно рухатись в певному напрямку. І дійсно це найбільш чудово характеризує те, що мовою з за порєбріка називається “качающейся частотой”.

Отже для чого цей sweep generator потрібен? Він застосовується тоді коли необхідно в певному частотному діапазоні згенерувати сигнал по всій довжині діапазона. Найбільш економним с точки зору КПД і споживаємої генератором потужності є саме sweep метод, або генератор качающейся частоти.

Відбуваэться свіп процесс наступним чином. Спочатку генератором формується сигнал з самою низькою частотою діапазона, потім генерується наступний з більшою частотою, потім третій з ще більшою і так далі до кінця діапазона. В такому процесі визначальним є крок нарощування частоти і все це нагадує арифметичну прогресію. Якщо б ми послухали генератор качающейся частоти звукового діапазону, то це б було поступова зміна звуку на більш високу тональність.

Принцип действия генератора качающейся частоты

Графічне відображення принципу зміни частот sweep генераторв в полосі 2400 – 2500 МГц з різною швидкістю пробігу. Як бачимо на нижньому графіку, генератор встигає створити сигнал на одні і тій же частоті 10 разів протягом 0,1 мілісекунди

Саме цей метод був взятий на озброєння ще в середині попереднього століття, коли перед військовими постала необхідність глушити сигнал супротивника не якоїсь певної частоти, а в відповідних, досить широких діапазонах. Безумовно це пов’язано з застосуванням цифрових сигналів зв’язку, радіолокації, котрі  стали застосовуватись для міліарних потреб набагато раніше ніж це з’явилося в цівільному і комерційному сегменті.

Власне у зв’язку з цим і виникла навіть назва – sweep jamming, тобто  джаммінг, радіоподавлення, коли відносно вузька смуга перешкод переміщається вперед і назад у відносно широкому робочому діапазоні частот. Звісно, для того, щоб на аналізаторі спектра ми побачили повність заповнену завадою смугу, наприклад від 840 МГц до 960 МГц необхідно, щоб процес зміни частоти і випромінювання відбувався в тисячні долі секунди.

Це ми і спостерігаємо коли підключаємо джаммінг підсилювач до вимірювальної техніки, так що складається враження ніби то випромінювання йде одночасно по всій цій полосі частот. По великому рахунку так воно і є, бо швидкість переміщення завад по діапазону модуля перешкод така, що приймаюча апаратура дрона не встигає отримати ніяких фрагментів корисного сигналу (сигналу управління).

Джаммінг GPS діапазону

Джаммінг діапазону GPS 1,2 ГГц шумоподібним сигналом

Але виникає питання, чи дійсно достатньо в модулі завад тільки цього одного генератора, щоб ми мали продукт, здатний працювати в засобах РЕБ? І взагалі як дійсно правильно називати ці пристрої? Генератор завад? Джаммінг підсилювач? Модуль перешкод?

В дійсності sweep generator, або генератор качающейся частоти, це лише один з елементів тої схеми котрі ми можемо спостерігати в популярних модулях перешкод на 900 МГц, 1,2 ГГц, 1,5 ГГц, 2,4 ГГц або 5,8 ГГц. Для того щоб отримати сигнал відповідної потужності, наприклад 50 Вт, безумовно в такому модулі повинна стояти схема підсилення. Отже називати такий генератор підсилювачем, також в певному сенсі прийнятно.

Крім того, для якісного джаммінгу необхідно , щоб вихідний сигнал з генератору завад мав характеристики так званого білого шуму. Нагадаємо, що білий шум – це природній радіофон, котрий завжди присутній. Коли ми маємо справу з глушінням цифрового сигналу, то саме білий шум найбільш ефективний для цього, бо найкраще за все, завдяки своєму хаотичному характеру, заважає приймачу дрона відділити корисний сигнал, сигнал котрий йде від пульта керування, або з супутника GPS від шуму.

Білий шум. Послідовність Гаусса

Приклад класичного Гаусівського білого шуму – звичайного радіофону

Тому обов’язковим, крім свіп генератора, повинна бути схема котра дозволяє одночасно робити певну кількість сигналів різної смуги і потужності котрі переміщуються по діапазону роботи РЕБ. Крім того, для створення завад в т. з. гаусовсій послідовності, або для імітації хаотичності процесу, необхідна цифрова обробка і управління, котрі і надають вихідному сигналу подібність до білого шуму.

Необхідність глушити саме сигналом білого шуму відповідає і вимогам безпеки. Адже такий сигнал найважче детектувати засобам радіо-розвідки супротивника.

Як бачимо всі ці назви, котрі зазвичай застосовуються для jamming модулів – підсилювач завад, генератор білого шуму, генератор перешкод і навіть генератор качающейся частоти мають право на життя. Але кожна з них не надає повної картини того складного процесу, котрий в них відбувається – процесу створення завад в широкій смузі частот високої потужності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *